A zárba törött kulcs esete gyakoribb, mint gondolnánk. Persze senki sem számít rá, hogy vele megtörténhet, még akkor sem, ha már tapasztalja egy ideje, hogy akad a zár. A kulcs fémből van, nem törhet el, ugye? A helyzet azonban az, hogy valójában eltörhet, és bizony gyakran el is törik, pont a zárba. Ennek egyébként számos oka lehet, nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy csak a zár vagy csak a kulcs a ludas. Érdemes tudni, hogy mi okozza ezt a jelenséget, és hogy hogyan tudjuk megakadályozni.

Bár a legtöbben arra gondolnak, hogy csak a zár lehet a hibás, valójában a kulcs is okozhatja a gondot. Amennyiben semmi előjele nem volt annak, hogy a kulcs beletörik a zárba, tehát nem akadt a zár, nem kellett feszegetni, hanem egyszerűen betettük a kulcsot, mint ahogy máskor is tennénk, majd forgatáskor a darab a kezünkbe maradt, akkor nagy eséllyel a kulcs volt a ludas. A kulcsok puhább anyagból készülnek, mint a zárak, így könnyebb deformálódnak, de repedhetnek és törhetnek is. Ha már eleve repedt, törött, deformált a kulcs, akkor könnyen bele is törhet a zárba. Ezt úgy előzetjük meg, ha a kulcsot ajtónyitás előtt megnézzük, egy pillanatra alaposabban megvizsgáljuk, és ha sérülést látunk rajta, nem dugjuk be a zárba, inkább másoltatunk egy újat.

Amikor a zár a hibás

Persze a zár is lehet hibás. Ennek általában van előjele, a zár akadásának formájában. Az akadást persze számos dolog okozhatja, a zár kiszáradásától a zárnyelv lötyögéséig számos dolog, viszont mindegyiknek az lehet a vége, hogy a kulcs a zárba törik. Ha akad a zár, akkor érdemes azonnal megolajozni, és alaposan megvizsgálni, hogy nem lóg-e ki csavar, nem lötyög a zárnyelv, nincs-e más szemmel látató sérülés, hiba, amit orvosolni kell. Amennyiben ez nem vezet eredményre, akkor sajnos a zárcsere lesz az egyetlen megoldás.

Ellenkező esetben addig-addig feszegetjük a kulcsot, míg meggyengül, végül pedig eltörik. Ha már beletörött a zárba, akkor ne próbáljuk meg kiszedni a törött darabot, hívjunk inkább szerelőt.