Manapság egyre többen teszik fel maguknak a kérdést, hogy miért kerül sokba egy zár, főleg úgy, hogy ugyanúgy feltörhető. Mert mondjanak bármit az eladók, nincsen feltörhetetlen zár, ne is higgyünk az ilyen kijelentéseknek.

Persze, vannak nehezebben kinyitható zárak, azonban, ha a betörő iskolázott ezen a téren, akkor csak több időt fog igényelni az, hogy bejusson a lakásunkba. Az is lehet, hogy több zajjal jár, ami arra ösztönzi a betörőt, hogy inkább könnyebb célpontot keressen magának, és egy másik szomszédhoz megy. Viszont, ha úgy dönt, akkor a miénket is kinyitja.

Azonban a drágább zárak nemcsak azért kerülnek többe, mert nehezebben lehet kinyitni. Ha az anyagukat nézzük, akkor a hagyományos zárak és kilincsek silányabb minőségűek, gyakran karcolódnak meg, és a színüket is elveszíthetik a gyakori használat mellett.

A drága zárak belül is jól ki vannak dolgozva, komolyabb szerkezetűek, így a fúrásnak és a különböző savaknak is ellenállnak. A tömörebb anyag szintén a vevő számlájára kerül, azonban leginkább azért fizetünk többet, mert kibírják a hagyományos betörési módszereket.

A betörők módszerei

Egy jó minőségű zár többféle módszer ellen véd. Az egyik ilyen lehet, amivel a leggyakrabban találkozunk, az a zár befeszítése.

Erre akkor lesz nagyobb esélyünk, ha az ajtó is rosszabb minőségű, mert ilyenkor nincsen másra szükségük, csak egy feszítővasra. Pár pattintás az egész, és simán be tudnak masírozni a lakásba, 10 perc múlva pedig nyomuk sincs. Sajnos a drága zárak nem védenek a vacak ajtó mellett, így felesleges lenne ilyenre beruháznunk ajtócsere nélkül.

Ennek a szituációnak a fordított helyzete is igaz. Ilyenkor a nagyon jó minőségű, strapabíró ajtóra kerül a rossz zár. Ekkor a betörő a manipulációt fogja választani. Ilyenkor egyszerűen eltörik a zárat, átfúrják, vagy zárfésűt használnak. A vacak zár pár pillanat alatt megadja magát, mi pedig értékek nélkül maradunk.

Ne feledjük, hogy először masszív ajtót kell vásárolni, utána pedig jöhet rá a biztonságos zár, végül pedig a nekünk tetsző kilincs.