Azt gondolhatnánk, hogy a gombos kilincsek kimentek már a divatból, mert ritkábban látunk ilyesmit, viszont a helyzet az, hogy még mindig sokan vannak, akik ezeket a fajtákat keresik. A gombos kilincs kapcsán azonban van egy tényező, ami miatt sokan nem merik őket választani, mégpedig az az állítás, hogy ezekkel a kilincsfajtákkal meg van rá az esély, hogy kizárjuk magunkat a lakásból. Ezt persze mindenki el akarja kerülni, de a valódi kérdés az, hogy az állítás igaz, vagy csupán városi legenda, tévhit, ami még mindig tartja magát.
Nos, ennek az állításnak van igazság alapja, ezért érdemes tisztába tenni a dolgokat. A gombos kilincsekből is több fajta létezik, többek között mozgatható és nem mozgó fajták. Ez azt jelenti, hogy a gombos részt kívülről el tudjuk-e forgatni vagy sem. Amelyiket nem lehet forgat, abban az esetben az zárnyelv csak a kulcs elforgatásával nyílik ki, így tehát az ajtó nyitásához kulcsra van szükség. Na, és ezek a fajták azok, amelyek esetében valós veszély az, hogy kizárjuk magunkat, még akkor is, ha az ajtó alapvetően nyitva van.
Megoldás, a filmekből ismert bankkártyás trükk
Ilyen eset főleg akkor fordul elő, leginkább lakások esetében, ha levisszük a szemetet, esetleg kilépünk a postáshoz vagy valaki máshoz az ajtón túlra, az ajtó meg véletlenül bezáródik. Lehetünk mi ügyetlenek, de becsaphatja a huzat is, a lényeg, hogy mivel a gombos kilincs ebben az esetben nem forog el, így nem tudjuk kívülről elfordítani a zárnyelvet, ha a kulcs nincs nálunk. A megelőzés érdekében az ilyen ajtók esetében mindig legyen nálunk a kulcs, esetleg elérhető helyen egy pótkulcs.
Amennyiben megtörténik a baj, bent pedig senki sincs, aki beengedhetne minket, akkor is van megoldás. Talán meglepő lesz, de a filmekben unásig használt bankkártyás trükk ebben az esetben jó szolgálatot tehet nekünk, ugyanis a kártya segítségével be tudjuk nyomni a zárnyelvet, így pedig kinyílik az ajtó. Érdemes azonban nem az aktuális bankkártyánkat használni, mert ha megsérül a mágnescsík, a kártya használhatatlan lesz.