Nézzük is meg mit mondanak róla: főnév: ajtózár fogantyúja + zárszerkezet, műszaki: forgást szabályozó pecek. Lenyomhatjuk, elforgathatjuk, ekkor nyílik az ajtó. Több elnevezése is van, kilincs, kalincs, gilincs, dravida. Tulajdonképpen a lakásba házba bejutás egyik eszköze.

Az ajtó, kapu éke lehet. Manapság a piacon nagyon sok típusuk megtalálható, akár kiállító teremben, akár a katalógusokban is fellelhetőek kincsek. Érdemes figyelembe venni, hogy milyen jellegű az ajtó, a zárszerkezet, és oda beilleszthető-e a megrendelő által megálmodott fogantyú. Lehet egyszerre gondoskodni a biztonságról, megtartva az egyéni stílust. Sok esetben a biztonsági ajtóhoz eleve jár a kilincs is. Épp ezért érdemes szakemberrel konzultálni erről.

Kilincsek fajtái

Vannak kültéri, beltéri nyílászárokhoz valók: Ajtóbehúzók, fogantyúk, Bejárati, biztonságihoz, Beltérihez, Műanyag ajtóhoz, Ablak-, teraszajtóhoz. Anyaguk szerint is megkülönböztethetőek: Réz, Alumínium (főleg műanyag bejárati ajtókhoz szerelik), Kovácsolt. Kivitelezés szerint: Modern, Egyedi, antikolt, Klasszikus, Laprozettás, Rozettás, FSB kilincsek (német minimál dizájnos, magas minőségű) Olivari (művészek a megálmodói, egyedi stílusú), Tupai (minimalista portugál termék), Mandelli (milánói luxus termék), Hoppe (német produktum, szinte az összes fajta kilincs megtalálható náluk). Felhasználási hely szerint: Projekt (főleg irodákban használják).

Összegezve

Érdemes minőségi termékekben gondolkodni. Az áruk valamivel magasabb ugyan mint a barkácsáruházakban található olcsóbb utánzatoké, viszont minőséget kapunk cserébe. Ami nem mindegy, élettartamban sem, stílusban sem. Hiszen szinte az első, ami szembe ötlik az érkezőknek, az az ajtó és a kilincs. Érdemes az állagukat megóvni amennyire csak lehet, a kilincsek többsége felületükön is kezelve vannak, lakk, festékréteggel. Így a használatból eredő kopást, az időjárási viszontagságokat is jól tűrik. Bár az alumíniumból készült kilincs sajnos nincs kezelve, így hamarabb korrodálhat.