Szinte mindenki látta már egy filmben, ahogy a szereplők egy bankkártya segítségével feszítenek fel egy zárt ajtót.

Ez nagyon jól néz ki a filmen, és szinte mindenki elgondolkodott már azon, hogy ki ellene próbálni. Azt persze kevesen tudják, hogy ehhez nem a zárnak kell úgymond, speciálisnak lennie, hanem a kilincsnek. Bizony, ahhoz, hogy ennek a trükknek értelme legyen, gombos kilincsre van szükség, mégpedig olyanra, amit nem lehet elforgatni, vagyis lényegében a kulcs mozgatja a zárnyelvet, és nem a kilincs.

A másik fontos tényező ebben az esetben, hogy az ajtó nyitva legyen, vagyis ne legyen kulcsra zárva. De hát, ha nyitva az ajtó, minek a bankkártya? Egy hagyományos kilincs esetén ugyebár csak lenyomjuk a kilincset, és kész, nincs benne semmi ördöngösség. Viszont egy gombos kilincs esetén, amit nem lehet elforgatni, még akkor sem tudunk bejutni kulcs nélkül, ha az ajtó történetesen nyitva van. Ilyenkor jön képbe a bankkártya, mert ha becsúsztatjuk az ajtórésbe, akkor kis szerencsével be tudjuk nyomni a zárnyelvet, az ajtó pedig kinyílik.

Mire figyeljünk, ha valóban megpróbáljuk?

A trükk tehát működik, de speciális helyzet kell hozzá. Ugyanakkor nem árt, ha tudjuk, hogyan is kell csinálni, mert sokszor megesett már azokkal, akik gombos bejárati ajtót választottak, hogy leszaladtak a postáshoz, esetleg kivitték a szemetet, az ajtót meg becsapta a huzat, így nem tudtak visszajutni a házba. Ilyenkor jön jól ez a trükk, mert könnyen megoldást jelenthet a bejutásra. Viszont érdemes bankkártya helyett más plasztikkártyát használni, olyat, amint már alapvetően nem használunk, régi telefonkártyát, valamilyen lejárt hűségkártyát, mert ha megsérül a mágnescsík vagy a vonalkód, akkor a kártya használhatatlanná válik.

A bankkártya pótlása nem olcsó, szóval érdemes olyan kártyát használni, amit nem sajnálunk. Esetleg egy műanyag palackból is kivághatunk egy darabot a cél érdekében. A trükk tehát működik, de nem zárt ajtókkal, azokat nem lehet ezzel a módszerrel kinyitni.