Az ajtókban lévő zár egy bonyolult, több darabból álló szerkezet, zárnyelv, zárbetét, stb., de ide sorolhatjuk a kilincset is, hiszen ezzel is történhet baj.

Bár egy jól beszerelt zár és kilincs nem fog minket cserbenhagyni, de bizony megeshet, hogy a kilincs is eltörik. Ez általában akkor történik meg, ha valamilyen nagy erőhatás éri a kilincset, vagyis önmagában még nem fordul elő, hogy csak úgy leesik egy kilincs a helyéről. Ha ez így lenne, nem lenne túl biztonságos. Persze rossz szerelés következtében szintén megtörténhet, hogy a kilincs egyszerűen a kezünkben marad.

Amikor zárat veszünk, nem feltétlen jár hozzá kilincs is, sőt, amikor a zárcsere zajlik, sokszor a régi kilincs kerül vissza a helyére, már ha egyáltalán ki kellett venni. A zárbetétcsere pedig nem is befolyásolja a kilincset. Az viszont fontos, hogy a kilincs beszerelése is a lehető legszakszerűbben történjen, hiszen más esetben tényleg megeshet, hogy a kilincs a kezünkben marad. Törés ritkán fordul elő, leginkább akkor, ha régi, rozsdás a szerkezet, és már nem bírja az állandó terhelést, rángatást. Esetleg valaki erősen ráüt, akkor eltörhet, de egy kilincs eltöréséhez nagyon nagy erő behatásra van szükség.

Mit tegyünk, ha a kezünkbe maradt a kilincs?

Jóval gyakoribb eset, ha a kilincs egyszerűen a kezünkben marad. Ilyenkor sokan pánikba esnek, pedig lehet, hogy csak egyszerűen vissza tudjuk tenni a kilincset a helyére. Persze ebben az esetben is érdemes megnézetni, mert ha ez gyakran megtörténik, akkor az nem normális dolog, és akár baj is lehet belőle, ha valamelyik családtag beszorul a mosdóba vagy egy szobába. Amennyiben a kilincs visszatevése működik, akkor annyira nem lesz SOS a szerelés sem.

Ám ha nem tudjuk visszatenni, akkor nagy rá az esély, hogy az ajtó zárva marad, így bemenni sem tudunk. Ez gond, így mindenképp a szerelő hívása lesz a megoldás. A kilincsek gondja esetén is hívhatjuk a zárszerelőt. Ha nem értünk a kilincsekhez, ne próbáljuk meg egyedül beszerelni, megjavítani őket, mert nagyobb lehet a baj, mint kezdetben.